MONT BLANC 2009

Jako každoročně, vyrazili borci z SK ALPSKÉ NULY na cestu za dobrodružstvím a to opět prostřednictvím CK SUICIDE. Cílem léta roku 2009 nebylo nic menšího než MONT BLANC a to cestou přes Grand Mulets a severní svahy Dome du Gouter. Více v následujcí neobjektivní reportáži.


Mont Blanc via Grand Mulets v roce 2009

Léta Páně 2009 mezi daty 5.7. a 12.7. proběhla další výprava hrdinů SK Alpské nuly, díky firmě Ford jsme se přesunuli z Č.Budějovic přes Deutschland, Schweiz až do Chamonix. Celkově 970 km a zhruba 10 hodin jízdy. Ubytování jsme sehnali v kempu v Chamonix za cenu cca 12 Euro na osobu ( auto, stan pro dva = 24 euro).


6.7.Jede se lanovkou na Aig du Midi, ale pouze do mezistanice Plan de´l Aguille 2 310 m ( zpáteční jízdenka 23 Euro). Na začátku protivná moréna ledovce Pélerins, pak víceméně po vrstevnici až k ledovci Bossons, kde začíná ta pravá legranda. Nejprve je potřeba trefit nástup do ledovce, pak samotný průstup a nemáte-li vyšlápnutou stopu, nudit se nebudete. Na soutoku ledovců Bossons a Taconaz je místo zvané La Jonction, tam je ledovec opravdová chuťovka, opatrnost je nutná ( trhliny, séraky). V závěru již jen výstup svahem na chatu Grand Mulets, pozor za mlhy to může být oříšek. Chata je přilepená na skále a dlouho není vůbec vidět. Uvidíte ji až v závěrečném stoupání. Stěžejní je nějak se vymotat z ledovce.Nemáte-li prošlápnoutou stopu počítejte tak 3,5 až 4 hodiny.

Chata Grand Mulets - 3 056 m - polopenze pro členy Alpenvereinu je 37,- Euro, jídlo ucházející, k dispozici i víno krabicák. Pro výstup touhle trasou potřebujete jeden den super počasí, aklimatizaci, odpovídající výbavu, výdrž !!! - trasa je extrémně dlouhá !!! cca až 10 hodin nahoru a pak ještě dolů tak 8 hodin a technickou zdatnost. Vychází se v 01.00 hodin ráno.

Výstup se dnes nově chodí po severní hraně Dome du Gouter, výhodou je, že na vás nespadnou séraky, nevýhodou je, že spadnete vy sami. V jednom místě je svah opravdu velmi strmý, je nutné si hlídat i nový sníh, jinak hrozí riziko lavin či uklouznutí. Na chatu byste pak dojeli asi tak  dvoustovkou a zabrzdíte v protisvahu za Chamonix, kde Vás daj do krmení prasatům. Chatař nám vyprávěl lámanou angličtinou story jak to šli 3 Holanďani, jeden z nich spadnul, strhnul ostatní, pak se významně podíval směrem k nebi, zakoulel očima a prohlásil, že "everybody has Holiday", tak si dejte majzla abyste neměli holiday i vy.

Obecně se tahle trasa v létě nechodí a ani já ji nedoporučuji, přesto kdo si to chce zkusit tak je tam minimum či žádní lidé a výhledy jsou noblesní. My byli na chatě pro cca 70 lidí v plné sezóně úplně sami, zatímco jinde bylo obsazeno.

Tahle webová stránka používá cookies, tak abyste to věděli, no.

Chápu to, co mi zbývá