Crosswinds Maldon

Crosswinds Maldon nedaleko ostrova Tajvan na Lipně

Je mnoho možností jak si užít cestu na vodě. Můžete plavat sami a přeplavat La Manche, můžete se plácat na lehátku, balancovat na surfu, sedět v parníku.   Nebo se projeďte v originální anglické námořní jachtě až pro 10 osob na Lipně. Více na www.lipnosailing.com


CROSSWINDS MALDON je motorová jachta, jejíž celodřevěný trup je potažen silnou vrstvou laminátu. Ti, kteří hledají moderní „dokonale prefabrikované tvary“ z čistého laminátu asi budou zklamáni, na druhou stranu ti, kteří mají rádi poctivou  práci snad ocení jednotlivé detaily a konečně i loď jako celek.Historie lodi CROSSWIND MALDON začíná na území ČR na začátku devadesátých let 20. století, kdy tato loď byla přivezena do ČR přes Rakousko z Bodamského jezera ve Švýcarsku, kam byla ještě před tím importována z Velké Británie.

Loď  následně stála několik let bez většího zájmu na Lipně, než se stala díky poškození a práci vandalů či zlodějíčků prakticky vrakem.Podle záznamů v Britském lodním registru byla loď vyrobena v roce 1970 na jihovýchodě Anglie, v hrabství Essex, loděnice Maldon. Konstruována byla s ohledem na klimatické podmínky vládnoucí v Severním moři.  Rekonstrukce lodi byla započata v roce 1997, kdy byla loď  vytažena na břeh a postupně opravována.

Zcela vyměněno bylo odhadem až 80% dílů. Kompletně nová jsou téměř všechna žebra, obšívka lodi, velká část paluby. Zcela zrenovována musela být elektroinstalace. Motor lodi byl po zatopení rozebrán, vysušen, opraven a znovu uveden do chodu. Práce na její rekonstrukci skončili až v roce 2006. Při  rekonstrukci lodě byl kladen důraz na použití klasických materiálů, tedy především dub, mahagon, borovice.

While its laminated wooden hull may disappoint those who are looking for a modern perfection of prefabricated polymer bodies, the yacht is a real treat for those who value hand-made quality and appreciate the beauty of fine details that can be found throughout this magnificent work of classic ship-building craftsmanship.

The origin of Crosswinds Maldon is known, the boat was built sometime in the 1970,in England, district Maldon, east of London. The history of the boat in the Czech Republic started in the early 1990s when a group of sailing enthusiasts brought it in via Austria from the Bodam Lake in Switzerland . Shortly then after, however, the group ran out of money, abandoned the project and left Crosswinds Maldon to its own fate off the shore of Lipno Lake. The combination of inclement weather, industrious thieves and occasional vandals stripped the boat of all of its luster as well as most of its valuable parts.

The redemption came in 1997, when a new owner brought Crosswinds Maldon on shore and begun a gargantuan task of refurbishment. Some 80% of all parts were replaced (timbers, planks and most of the deck are all new), electrical works were completely re-wired and the engine (after being submersed for years) had to be dismantled, dried, repaired and put together again. Throughout the restoration process, a special emphasis was placed on utilizing classic materials such as wood (mainly oak and mahogany) and metals (mainly steel and brass). The whole effort has been successfully completed in spring 2006.