Budu rychlý, přece jen si čtete stránky možná v práci a šéf by mohl dorazit co nevidět. Ale pár svateb jsem nafotil a za úplňku, když mi o sebe v hlavě škrtly za letu ty dva neurony, co mi zbývají, mě napadlo sepsat nějaké tipy a doporučení. Třeba se Vám to bude hodit. Doporučení na lokace, služby, tipy a tak.
Svatby – pojednání o tom, co se může a co spíš ne.
Technický popis mých zkušeností s focením svateb. Pakliže se neberete po třetí, to už to znáte zpaměti, ale pro nás běžné smrtelníky s jedním či dvěma svatbami na hrbu platí, že opakování je matka zapamatování. Tedy z pohledu fotografa nástřel toho, jak se vyvarovat přešlapů. Až vzpomínky vyblednou, tak připomínkou Vaší svatby budou jen fotky či video. A fotky na papíře přežijí i Vás. Fotky na papíře se prostě nevyhazují. Fotograf je důležitou součástí celé svatby. Ještě jednou, je to Vaše svatba, nebudete-li mít fotky na papíře, přijdete o ně, ale je to na Vás. Domluvte se včas na ceně.
Jak dopředu má smysl zajišťovat fotografa? U mě cca 3-4 měsíce předem a vždycky se cca 3 týdny před svatbou připomeňte. V tu chvíli už má smysl se sejít a domluvit podrobnosti. Můžete-li se sejít, je to jedině plus. Kafe na 30 minut většinou nikoho nezabije. Minimálně budete všichni vědět, jak dotyční vypadají. Nebojte se klidně ukázat nějaké fotky a říct, že tenhle styl by se vám líbil. Stejné to úplně nebude, ale přiblížit se tomu dá. Je vhodné probrat počet hostů a ideálně jestli bude na svatbě nějaký asistent, co pomůže houfovat hosty na focení atd. V tomto směru někoho na pomoc rozhodně doporučuje 11 z 10 fotografů.
Oblečení a technika fotografa. Jo správně, neřeším oblečení svatebčanů, ale fotografa. Tady je to kompromis. Fotograf je součástí svatby, svým oblečením dává najevo jistý respekt vůči novomanželům a jejich svatbě, ale zároveň potřebuje být akční. Za mě platí, tmavé či šedé džíny, košile a sako. Dá se v tom celkem pohybovat, na rozdíl od obleku, ten fakt mít fotograf nemusí. Jo a boty. Nosím černé, nenápadné sportovní boty, bez nápisů. Představte si obřadní síň, kde jsou parkety, probíhá řeč, přípitek manželů atd. a do toho pobíhajícího maníka, co ruší všechny ostatní klapáním bot na podlaze. Takže proto boty, které jsou tiché a nenápadné. Ono bohatě stačí, že tam někdo pobíhá s foťákem a bleskem. Co se techniky týká, vždy si zjistěte, jestli má fotograf záložní techniku pro případ selhání té hlavní. Dneska je to narvané elektronikou a kdyby jeden foťák selhal, aby bylo čím svatbu dofotit. Já dvě full frame těla mám, jinak bych to nepsal.
Samotné focení. Svatba je taková multižánrová, děláte portréty novomanželů a dalších lidí, ale také je to reportáž z dané akce. Trochu vzájemného porozumění. V případě, že fotíte ranní přípravy nevěsty, máte k sobě v daný den kromě nastávajícího manžela nejbližší pracovní vztah. Jednoduše nevěsta je nejvíc. Například oblékání fotím až v momentě, kdy se dopíná zip, obouvají boty. Fakt se nefotí nevěsta ve spoďárech, jak si šteluje podrprdu a čistí zuby. Voala, přiblížila se hodina H, obřad. Hosté se někde motají na místě akce nebo stojí vzteklí v dopravní zácpě, ale akce se rozjíždí, nervozita stoupá. Pořadí, jak obvykle fotím je. Příjezd nevěsty, příchod do obřadní síně, obřad atd. Tohle není pro vás teď podstatné, ale jsou během obřadu highlights, co by se měli zachytit. Kromě výměny prstýnků, přípitku je to zejména svatební polibek. Když si vzpomenete ( a já to svatebčanům říkám), zkuste si dát delšího hudlana, aby se polibek stihl vyfotit. Jak říkal jeden oddávající „ a nyní prosím ještě polibek pro objektivy“. Dejme tomu, že obřad skončil úspěšně, s nikým to neseklo a co dál. Nastává těžké dilema známé už z filmu Slavnosti sněženek „ se šípkovou nebo se zelím“ . Tady focení skupinek nebo portréty novomanželů? Já začínám skupinkami, nejdříve všichni, kteří na fotkách chtějí či mají být. Následně se zužuje výběr a končí se novomanželi. Nedržím tak na místě po celou dobu zbytečně velkou skupinu lidí, které to focení, buďme upřímní, berou spíš jako nutné zlo. Tady musí být fotograf trochu big boss, musí po dohodě s asistentem nebo novomanželi si tohle focení řídit. Fakt nemůže čekat, až se ti lidé nějak seřadí sami od sebe. Takže jej prosím poslouchejte. Jo a k počasí. Věta, které se každý fotograf či kameraman děsí je. Máme obřad v poledne, má být krásné počasí, to se bude dobře fotit. Uff jasná obloha nebo totální slejvák je to nejhorší počasí na focení.
Jde se na oběd nebo jedem portréty? Otázka nemající snadného řešení. Za mě jídlo, bez jídla jsou lidé protivní a vyretušovat lze leccos, ale protivnou náladu v obličeji ne. Takže focení oběda, přípitku atd. Jak naložit s fotografem? Máme mu dát najíst a kam ho posadit? Je to jen nádeník, co si má koupit ráno bagetu na benzince nebo ho musíme pohostit a usadit, aby se mistr neurazil? Je-li to možné platí, že ano, jídlo se mu dá. Jedna polívka a jídlo navíc v rozpočtu svatby takový zásek neudělají. I pro fotografa platí, že hladový je protivný ( i když by neměl). A posadit někam k vedlejšímu stolu. Často to je jediná chvíle, kdy se dá zkontrolovat, jestli fotky tak nějak na první dobrou ujdou, nejsou všechny rozmazaný, vyčistit objektiv, zazálohovat, případně dobít baterku atd. Navíc utíká čas a čím později odpoledne, tím lepší bývá světlo na portréty novomanželů, za předpokladu, že se fotí venku.
Portréty novomanželů: Pro mě asi nejhezčí část focení. Beru si sebou vždy někoho jako asistenta, aby podržel, podal, ohlídal, podle toho, kde se fotí. Většinou je dobré ze svatby na hodinku vystřelit a někam poodjet. Ideální čas podvečer, ale záleží, kdy se svatba koná. Právě tady se vyplatí, když si nevěsta předem připraví ukázku stylu fotek, které se jí líbí a ukáže je před svatbou. Určitě není prostor vymýšlet, kde fotit, musí se jet na jistotu na lokaci, která je ok. Já si téměř vždy lokaci obhlídnu předem, zjistím, jak jde světlo, kde se dá parkovat, jak je to od auta daleko atd. Po příjezdu nefotím hned, ale chvíli si povídáme, aby se pár dostal do pohody a nebyl v nervu, co se zatím děje na svatbě. Zavřete oči, vydechněte, představte si, že jste úplně sami, ten zbytek lidí to bez vás fakt vydrží.
Večerní zábava: To už je prostě focení na pohodu toho, co se tam děje. Tady umění nehledejte. Potřebujete fotky, kde babička žvejká řízek a poznáte, že je to babička, ale řízek jí zrovna neleze z tlamičky a tak.
Ten nepříjemný zbytek, cena, retuše a rizika: Cenové rozpětí je značné, záleží, jestli se focením fotograf živí nebo přiživuje a na dalších faktorech. Vždy se ale budete pohybovat v tisících, svatba není zdaleka o čase na svatbě, jsou následné a daleko delší úpravy fotek, u kterých se prosedí hodiny a hodiny. Také technika není navěky, objektivy, blesky 2x foťáky, počítač, monitor, licence na software, je toho dost. Vezměte si, kolik by musel fotograf nafotit akcí, kdyby to bylo za dva tisíce a měl se uživit, k tomu občas vyměnit nebo opravit techniku atd. To prostě nejde. Platit či neplatit zálohu? U mě se platí za odvedenou a dodanou práci a zatím poděkování všem, že byli féroví a vše platilo.
Retuše: Dělají se. Je to v pořádku, ale je sakra rozdíl retušovat 5 studiových portrétů nebo 200 fotek ze svatby. Tady si řekněte fotografovi na férovku, jak moc to chcete mít. Fotograf fakt neví, jestli nevěsta chce působit mladší a štíhlejší ( rozumně) anebo by se u retuše urazila, protože si o ní myslel, že je stará a tlustá. Věta typu „tak mi ten nos pak zmenšete“… na 200 fotkách?
Rizika: Minimalizovat selhání techniky je úkolem fotografa ( 2 foťáky, víc objektivů, náhradní baterie, víc karet…),ale jsou technické limity focení. Vlhko, elektronika to nesnáší. Profi technika je sice vytěsněná, ale v případě slejváku je to risk. Fotil jsem se zabaleným foťákem v igelitu. Noční focení prskavek je možné, ale vyžaduje to spolupráci všech, jinak jsou fotky rozmazané. Ani tak to není jistota. Focení ve tmě v dešti – kapitola sama pro sebe, musíte použít blesk, jinak budou fotky rozmazané, blesk “zmrazí pohyb“ ale znamená to, že světlo z blesku se bude odrážet v kapkách deště a fotky vypadají, jako kdyby sněžilo. Je toho dost. Tady snad jen buďte tolerantní, fotograf se snaží udělat vám co nejlepší fotky, je to i jeho vizitka, ale někdy narazíte na limity možného a dělá se kompromis. To je asi tak všechno.
Lokace a služby :
Tady doporučím jen to, kde jsem fakt byl a koho opravdu znám, jdeme na to:
- Chcete ale noblesní housle a harfu? Pak si na Instagramu najděte profil Jany Kazdové– 📧janyharfa@gmail.com, ☎+420720733993 a její sister Jitky Keltie. Zahrají od Bacha po Vlacha včetně zpěvu a výborně. Navíc jsou to prima hezký holky a moje kámošky.
- Nebo naopak radši kytara a cello? Jo potom jsou tu kluci z Kaplice www.kapelapoprve.cz. Opět skvělí muzikanti, co zahrají asi všechno. Víc o nich na webu.
- Bez vizážistek to na svatbě moc nejde: špičková je Petra Simotová, najdete ji na FB i IG, je z Budějc. Dělá komplet vizáž včetně vlasů.
- Nebo moc šikovná Hanka Vanišová na IG jako beautycare_hv. Taky Budějčanda. Líčila mi už leccos.
- Chcete k fotkám i video? Pak zkuste Tomáše Říhu z ČB. Tady neblázněte, jestli to má trochu vypadat, nechtějte, aby jeden člověk fotil a točil, pak to retušoval a stříhal.
- Lokace – v Č. Budějovicích – pivovar Kněžínek za Májem dozadu. Výborná je i přímo v ČB v Nemanicích Stodola u Korbelů . Na obřad venku je zajímavá lesní kaple u Lhenic. Na mapě si najděte Lhenice a křížovou cestu. Tady bacha, trochu trabl s parkováním, pár aut se tam ale vejde. Domluvit si to musíte na radnici ve Lhenicích.