portrét & komerce

PDF zcela for free – tipy na focení ve zkratce:

Pár tipů pro začátečníky zdarma z praxe. Teorie je jedna věc a praxe druhá. Můžete stahovat a tisknout jak je libo. Jestli to někomu pomůže, tím líp. Každopádně to neublíží.

☝ Jestli přemýšlíte o slušné fotce, tak tady jste ale naprosto správně.

Portréty & fashion:

Každý si občas zaslouží mít slušnou fotku. Příliš rychle jsme si zvykli na podivná sefie z telefonu s velkou hlavou, malými nožičkami, uříznutou rukou, stranově převrácená, divně vyžehlené voskové tváře, hlavně rychle na instáč a fejs. Ale i tak se občas najde někdo, kdo nebude investovat ani do vybavení, ani do výuky se softwarem, nechce se to učit, natož dělat profesionálně retuše, ale řekne si:“ Tak jednou za čas bych mohl mít hezkou fotku“. S dětmi, sám, sama, s partnerem, se psem, s želvou. Čas nezastavíme. Námětů na fotek je mnoho, ale pouze člověk na fotce vypráví svůj příběh. Po dlouhém zvažování nabízím focení portrétů venku,u Vás nebo uvnitř. Na pohodu, v klidu, bez nervů. Raději venku než uvnitř. Proč venku? No jednak se focením neživím a je to spíš koníček. Raději přirozené světlo než blesky a odrazky. A potom nějaký flekatý hadr v pozadí, rozsvícený světla, aby to vypadalo namachrovaně a pálit o sto šest. Ale i interiérovky fotím. Ovšem přece jen přirozené portréty v reálném prostředí. Nikdy jsem nepochopil křečovitě zkroucenou modelku ve spodním prádle zamotanou do záclony s vyděšeným výrazem, aby už to focení měla za sebou. Občas někdo řekl, ty docela hezky fotíš. To potěší. Tedy chcete-li mít fotky z foťáku, vyretušované, převedené třeba do černobílé, tak jste tady správně. A nemějte obavy, Vaši peněženku to nezruinuje, fakt ne.

Komerce & reportáž:

Máte firmičku, firmu, megafirmu, provozovnu nebo snad jste akcionářem Ferrari? Pěkná fotka vydá za tisíce slov. A slušné fotky občas potřebujete.  Na web, na sociální sítě, na tisk na reklamu, do foroty na co kdyby někdy a tak. K tomu také občas nějaký text. Copywriting, reklamní text k produktu. Jsou firmy i lidé, co věří bájím o telefonech, jež fotí jako zrcadlovka. Nefotí, protože fotka není zdaleka jen ten cvak na místě. Je to také to vybavení kolem, odrazky, softbox, objektivy, blesk, retuše v PC, ale i nápad, co a jak vyfotit. Nebo taky mít odvahu říct, že to bude vypadat blbě a navrhnout něco jiného. Už jsem viděl dost produktů, které byly doslova zabité špatnou fotkou. Takové to, „cvakni to na mobil, to stačí“. Asi vás při rozhodování bude zajímat, jestli už jsem také něco nafotil. Tak jo, nafotil. Třeba pro skvělou nadaci Jihočeské naděje, Talentakademii, kdysi pro Centrum lékařské genetiky nebo na oficiálních tiskovkách. Tyhle fotky netrhají žebříčky svým wow efeketem, ale jsou to solidní fotky uplatnitelné v komerčním prostoru. Jak by řekl legendární Horst Fuchs. „A to se vyplatí“ . Protože Jolanda by dodala, že bez hezkých fotek “ jaj vidim velký špatný“.


Ukázky potrétů a komerčního focení jsou v záložce galerie – galerie portrét a galerie komerce.

Co Vás čeká a asi ani nemine. Domluvíme lokace, kde, jak, proč a kdy. Nějakou představu možná máte, zbytek doladíme nebo poradím. Přece jen jsem něco i nafotil. Venku nebo u Vás. Focení trvá na 1 – 2 lokacích přibližně hodinu až hodinu a půl. Z něj dostanete tak kolem 10 – 12 profesionálně upravených fotek v rozlišení na web a ty samé fotky o rozměru 15×21 cm v rozlišení na případný tisk na papír. Ostatní fotky se přátelé mažou. A tahle bžunda vás přijde na 1 500,- Kč. Je to jako cena za jedny boty. Za předpokladu, že se fotí na Budějovicku. Jinak je to navíc 6,- Kč/km.

⚠☝ Domluvíme se na lokacích a k čemu mají fotky sloužit. Do katalogu? Na web? Na sociální sítě? Typické focení trvá opět asi 1-2 hodiny. Po focení dostanete požadované fotografie v množství, jež budete potřebovat v elektronické podobě a formátu,který budou chtít vaši grafici ( jpg, tiff, png…) v základní retuši. Základní cena je 1 500,- Kč. a 10 – 12 upravených fotek. Pak už je cena smluvní a záleží na tom, co se fotí. Je rozdíl nafotit pár fotek pro potřeby baru nebo velkou fabriku.

Fotím v Jihočeském kraji, napište na e-mail nebo volejte na ☏ 603 489 884.