Brenizerova metoda skládání panoramat

Panorama vytvořené Brenizerovo metodou. Klikni pro zobrazení originálu.

Strejda Google ví, strejda Google zná. Brenizerova metoda je skládání panoramatických fotografií s malou hloubkou ostrosti. Když se podíváte na fotografii s názvem Lesní žínky lákají hejkala do svých tenat, bude jasný vo co go. Ostrý hlavní motiv dvou supermodelek,jež si udělaly čas ve svém nabitém diáři a rozostřené pozadí širokoúhlého záběru. S touto technikou přišel první již V. I. Lenin, ale sovětskému lidu ji zcizil a egoisticky proslavil až štvavý imperialistický fotograf Ryan Brenizer, jenž fotil kapitalistické vlky z Wall street tyjící z potu dělnické třídy. Po něm se tato technika snímání a skládání fotografií jmenuje. Hele ne, Brenizer byl prý fakt první, asi teda.

Co budeme potřebovat: Něco co vypadá jako foťák, s telefonem to fakt nejde. Světelný objektiv, na APS-C čipu třeba 50 mm 1,8, na fullframe cca 85 mm. Méně světelné objektivy jsou nevhodné. Počítač s grafickým programem, tady vysvětleno na Photoshopu. Trpělivost. Takže nic, co by ruinovalo peněženku, vlastně vyjma Photoshopu.

Technika snímání: V zásadě je velmi jednoduchá. Nastavíme foťák na plně manuální režim, tedy písmeno M jako pro mistry. Nastavíme si co nejnižší clonu ( 1,4, 1,8, 2,0), k ní vhodný čas a ISO. Uděláme pár zkušebních fotek, jestli jsou fotky ok. Následně vypneme autofokus a jdeme na vostrý focení. Manuálně zaostříme na hlavní objekt focení, tedy to co chceme mít ostré. Vyfotíme tak první a správně zaostřenou fotku. Následně vyfotíme několikrát zbytek scény, tedy pozadí kolem hlavního objektu s dostatečným přesahem. Tyto fotky budou vlastně celé rozostřené, proto máme vypnutý autofokus, aby foťák nepřeostřoval na pozadí. Je-li to možné, může hlavní motiv fotky hned po první fotce ( často to bude druh homo sapiens) vysmahnout ze záběru. A vy tedy dofotíte záběry kolem. Když to všechno klapne jak má, budete mít několik fotografií, kde budete mít ostrý hlavní motiv a další fotky na tvorbu pozadí kolem hlavního motivu, které budou rozostřené. Tahle část chce trpělivost a preciznost. Je potřeba do toho dát srdíčko a taky mít trochu toho štěstíčka. Někdy si můžete pomoci stativem. Ulehčí nám snímání fotografií a zároveň s ním můžete mlátit po hlavě netrpělivé fotografované. Snad chvíli mistrovi vydrží pózovat. Ok a po reklamní pauze si řekneme, jak to složit v jeden celek. A protože jsem línej, tak je níže video návod. Jestli vám to pomohlo, jsem rád, jestli ne, tak to taky přežiju.


Zdrojové fotografie – 3x 50 mm, F 2,0:


Stručný videotutorial: