Vyrábíme pulky – model Varel Frištenský GTI 2020

Finální pulky model Varel Frištenský 2020 GTI ( fully Czechmade)

Pulky a půlky nejsou to samé. Jeden malý kroužek nad jedním písmenem a jaký to rozdíl.  To s dlouhým „ů“ používáte, jestli nyní čtete tento návod, zato pulky, anglicky „pulk sled“ jsou polární saně, které táhnete za sebou, když si hrajete na Amundsena. Pulky navíc najdou své uplatnění nejen za polárním kruhem, ale  například i senioři či maminky na mateřské na nich mohou táhnout svůj nákup domů z Lidlu bez ohledu na roční období a šetří tak svůj kloubní aparát. Takže pulky jsou saně a teď jak na ně. Návodů na youtube je nespočet, doporučuji zadat PULK SLED DIY, ale dnes si jako důstojní nástupci Přemka Podlahy v pilotním a zároveň posledním díle kutilské ságy s názvem Čtyři prsty stačí ukážeme výrobu ryze české a ekonomicky únosné varianty. V případě, že máte dost času do výpravy, tak profi pulk zakoupíte v USA na ebay či amazonu od cca 50 USD ( pouze boby , bez dopravy, bez tyčí a opasku) – zadejte např. : Era Group 960 60x20x6 Pro Exped Sled.

Co budeme potřebovat:

▶ Boby Sulov champion extreme – cena cca 340,- Kč. Po koumání všeho možného jsou tyto boby asi nejideálnější dostupnou variantou, protože mají relativně ploché dno, jsou z běžných bobů největší a mají slušnou výdrž. Čím více prolisů na dně, tím hůř dáme do pulků bágl. A je-li na nich navíc napsáno extreme a champion, jen blázen by hledal jinde.

▶ 12 metrů  6 mm statické šňůry – cca 100,- Kč. Někde používají snad i parašutistickou šňůru z Army shopu.

▶ 2ks 2 metry dlouhých, plastových PPR trubek průměr 32 mm – cca  200,- Kč .

▶ Menší karabinky – já koupil 4 za cca 50,- Kč ( dávají se do ok pulku pro snazší uvázání nákladu) .

▶ Stříbrná páska (Duck Tape), ta řeší spoustu problémů. 1 m tlusté gumy ( variantně gumicuk) – cca 40,-.

▶ 4 ks středně velkých karabin, např. z horolezeckých expresek, aby to nebylo moc těžké ( ty se dávají na uvázání pulku k vodícím tyčím a k pasu tažného burlaka.

▶ Obyčejné kšandy – cca 150,- Kč.

▶ Zahradní plachta 2×3 metry na přikrytí báglu z Baumaxu asi za 60,- Kč, plachta se ustřihne podle potřeby na správnou velikost.

▶ Na vytunění pulku půlkulaté třmeny 6mm + podložky a matice 10 mm – cca 20,- (  na jeden třmen potřebujete celkem 4 podložky a 4 matky)..

Celkem ta sranda vyjde na cca 900 – 1000,- Kč bez horolezeckých expresek. Ty by ale mohly jít nahradit karabinami za rozumné peníze, takže dejme tomu do 1200,- Kč se dostaneme. Levněji to asi fakt o moc nejde.V návodě vůbec neřeším opasek, popruh, na kterém je pulk upevněn k postavě. To jsou další prachy navíc. Ideální opasek je ten, na kterém se běhá se psy, další variantou je horolezecký sedák a odepnout nohavičky. Nebo nějaká samovýroba, bacha na nosnost tažných ok, něco vydržet musí.

Nářadí:

Horkovzdušná pistole, pilka na železo, aku vrtačka, vrták cca 4 mm a cca 8 mm, šmirglpapír, pilník, nůž, šroubovák, kleště, mozek a ruce.


Postup:

Slabší povahy si na posilněnou mohou dát panáka či dva ( protože když to poku–íme, není cesty zpět) a dáme se do práce. Nejprve úprava bobů. Zde je potřeba vyndat černé plastové sedátko, což jde snadno opatrným odvrtáním na spodní části bobů a  vydloubnutím sedátka nějakým šroubovákem.

Jakmile je sedátko pryč, tak je potřeba vrhnout se na likvidaci plastové výztuhy, která je vylisovaná po sedátkem. Plastové výztuhy jsou tři, protivná je ta největší, prostřední. Můžete zkusit nažhavit horkovzdušnou pistoli a s citem po nahřátí trčící plastovou výztuhu připlácnout k podlaze bobů, aby byla podlaha co nejvíce rovná. Případně výztuhu po mírném změknutí odříznout ostrým nožem na koberce a vzniklou díru o rozměrech cca 10 x 2 cm zalepit horkovzdušnou pistolí a vzít si potřebný kousek plastu právě z té z uříznuté výztuhy. Nakonec jsem z obou stran nalepil stříbrnou pásku, která řeší spoustu potíží. Tohle je asi nejblbější část, když by se to zmrvilo moc, nic se s tím nenadělá a musely by se koupit nové boby. Vycházejme z toho, že není třeba, aby to bylo estetické, nejsme designéři od Ferrari, ale aby to bylo funkční. Také je zbytečné instalovat brzdy, spíš překáží než pomáhají. Když se nám tohle povede, můžeme se pochválit a vrhnout se na další část. Po obvodu bobů je takový lem a do něj vyvrtáme 8 mm vrtákem v cca rozestupu 10 – 12 cm díry po celém obvodu. Díry trochu zabrousíme,  abychom měli sami ze sebe lepší pocit pravých kutilů. Je vhodné udělat na zadní stranu pulku dvě díry a protáhnout jimi oko z provazu. Nebo v případě výroby verze pulku De luxe GTI dát na zadní stranu pulku třmen, aby se daly pulky přibržďovat v případě potřeby zezadu. Na střídačku protáhneme podél celého obvodu bobů šňůru. Ve předu uděláme z provazu oka, na které připneme později tažné tyče pomocí karabin. Tady pozor, průvěs mezi oky na tyči,karabinkou a okem na bobech nesmí být moc velký, aby vlastně tyč „plandala“ až na zem.

A nyní k táhlům, plastové PPR trubky slouží k lepší a to podstatně lepší stabilizaci a ovladatelnosti pulku. Jen s provazem je to očistec a pulky se budou hodně snadno převracet. PPR trubky mají solidní pevnost, ale zároveň i pružnost, hned se nelámou, což se hodí, když hodíte tlamu do závěje. Prodávají se jako 4 metrový kus, v prodejně ho snadno přeštípnou na 2 dvoumetrové kusy. V případě, že se budete pohybovat na lyžích tak bacha na délku. Lyže máte kus za sebou než stojíte a když ještě uděláte krok na lyžích…,aby prostě byla nějaká mezera mezi koncem lyže a začátkem pulku a nekopali jste si koncem lyže do pulku. Já jsem na svou postavu mladého Ádonise 182 cm zkrátil obě trubky na cca 160 cm a je třeba si uvědomit, že k délce trubek ještě připočteme oko z provazu a karabinu na každém konci trubky. Takže celková délka každé z tažných tyčí byla cca 180 cm. Na každém konci trubky vyvrtáme 3 díry, z toho dvě proti sobě, prostě vrtákem kompletně durch a třetí nějak mezi ně. Každou trubkou protáhneme šňůru. Konec provazu poté zvenku protáhneme skrz naskrz vyvrtanými dírami (ty co jsou proti sobě), následně konec provazu zvenku strčíme do třetí díry, v tu chvíli je konec provazu uvnitř trubky a vytáhneme jej z trubky za pomoci kleštiček, pinzety na světlo Boží a uděláme oko, do kterého půjde zacvaknout karabina. Tři díry jsou fajn, protože jde oko slušně utáhnout. Aby to hezky vypadalo, omotáme konce trubek stříbrnou páskou. Z fotek to je snad zřejmé. Aby byly pulky snáze ovladatelné, přiložíme obě trubky k sobě a černou gumou, gumicukem, zkrátka něčím pružným v prostředku trubky svážeme. Zapřažené za člověka-potah Varla Frištenského jsou potom ve tvaru X. Trubka, co začíná vlevo u pasu jde k pravému rohu pulku a ta co je vpravo u pasu zase k levému rohu pulku. A přes karabiny se to cvakne k pulkům a na postroj co máte na sobě. Na zadní stranu pulku je možné a vhodné dát nějaké oko či třmen. Do vnitřku pulku je možné z boku dát opět třmeny k lepšímu uchycení nákladu. Kšandy, nenápadná, ale dobrá vychytávka. Když táhnete pulky za sebou, opasek má tendenci stahovat se dolů z pasu, tahá kalhoty a je to mimořádně protivné. Kšandy se používají, aby lépe fixovaly opasek v pase a ten neklouzal tak snadno níž. S opaskem neporadím, já měl ten, se kterým se běhá se psy a byl noblesní. Na závěr přichází snad nejdůležitější část výroby a sice správné nalepení klubové samolepky. Tím jsou pulky vytuněné a připravené na výjezd mezi medvědy.


Praktické použití – rok 2022.

Pro testování transformace bobů na pulky byla použita cca 2týdenní výprava za polární kruh do Laponska.

Boby: Nejdůležitější část pulků, tedy vymazlené luxusní boby Sulov champion extreme se osvědčily, váha tašky na nich byla 25 kg a ok. Je fakt, že rozhodně se boby snáze převrací než profi pulky. To určitě. Na rovině super,  lesíky s hlubokým sněhem a traverzy svahů jsou trochu ovej, ale jde to. Nicméně v případě, že jste polárník amatér, tak určitě stačí. Kovová vnitřní oka jsou k ničemu, zato provlečený provaz kolem obvodu ( viz fotky) se naopak osvědčil. Zadní oko se hodí při brždění pulků z kopce. Jízda z kopce je kapitola sama pro sebe.Stahovací popruhy ke přichycení tašky ok, nic více není třeba. Hodit se může plachta na zakrytí tašky v případě hustého sněžení.

Vodící tyče: plastové, vodovodní, stačí i jen půl coulové, já měl coulové. Obojí je v pohodě. Coulovky těžší. V podstatě jen přidržují lehce směr a při jízdě z mírného kopce zabraňují aby do vás pulky zezadu najížděli. Tažný provázek jakýkoliv pevný, někteří kolegové to řešily kovovým lankem, také možné, ovšem zkušeňáci tvrdili, že každé kovové lanko jim časem prasklo. Celé se to více kroutí, než že by tam byl nějaký extrémní tah.Uchycení tyčí k pulkům a opasku rozhodně přes karabiny. Nápad s očky na klíče, co měl kolega se neosvědčil, vytáhne se to a nedrží. Průvěs mezi vodícími tyčemi a pulkami určitě co nejmenší, já ho měl relativně dlouhý a kdyby šel zkrátit, bylo by to fajn. Zkrátka co nejvíc na těsno.

Uchycení k pasu: všechny varianty byly ok, tedy jak k okům horolezeckého úvazku, tak k okům na batohu, co nesl polární pes sám sobě na zádech. Ideální je asi popruh na běhání se psem, co jsem měl já, ne každý jej doma má.

Hůlky: určitě široké sněhové talíře, já měl klasika aluminiové běžkařské a šlo to, nicméně byly dost vysoké. Kolega skládací turistické, výška se dá přizpůsobit. To je komfortnější. Zase se ale snadno se rozbijí , když hodíte tygra. Já preferuju jistotu před pohodlím, takže klasika hůlky délka cca 150 cm. Do kopce je to ovšem opruz.

Běžky: crosscountry běžky s kovovými hranami jsou ideál, ale dá se to odchodit i v normálních běžkách.

Vázání + boty: úplně obyčejné SNS a boty a pohoda.

⚠ Rozhodně s sebou nejlepší chemoprén a stříbrnou pásku, několikeré boty se nám rozlepily na žraloka a po opravě chemoprénem to šlo normálně dojít. Nevěřil jsem, že slepené boty vydrží udrží a jo. Nad kamny vysušit, utřít, chemoprénem slepit, stáhnout stříbrnou páskou a ráno to drželo.