Také jste na to také natrefili. Pěkná kompozice,všechno ladí, nikdo nepiští “ dělej, chvátáme“, ale jenže… Část scény je moc tmavá a část zase světlá. Buď budu mít pěknou oblohu a černý popředí nebo budu mít pěkný popředí a hoodně světlou oblohu. Pořád jsme v kategorii fotografování, abychom si rozuměli (obloha, popředí..). A teď jako co s tím. První varianta je nechat to být a jít dál, svět se pořád bude točit. Druhá varianta,která tenhle problémek řeší se jmenuje prolínání expozic, anglicky exposure blending. A třetí způsob je tolik populární HDR z High Dynamic Range. Ono totiž u celé řady námětů není možné použít ND filtr, protože přechod mezi tmavší a světlejší částí je moc členitý ( hory, tráva, lidi…). Někdy se exposure blending zaměňuje za HDR. Expoziční prolínání není HDR, fakt ne ! A už vůbec to není ona opičárna HDR, co je v každém telefonu. V zásadě nejde o nic jiného, než si na foťáku nastavit bracketing, zadržet dech a zkusit rychle bez hnutí vyfotit cca 3 fotky za s sebou. Nebo ještě lépe dát foťák na stativ a vyfotit tak opět zhruba 3 – 5 fotek, 3 většinou docela stačí. Jedna fotka tak bude tmavá, druhá světlá a třetí tak nějak akorát. Nakonec se z nich obvykle stejně vyberou dvě, jedna tmavší a jedna světlejší. Tuhle funkci najdete snad na každém foťáku.A následně je v PC slepit. Výsledkem by měla být vcelku přirozená fotka, kde ani nepoznáte, že se jedná o dvě či více fotek v jedné. Což v případě HDR téměř nejde nebo je to ukrutné harakiry.
Níže jsou dvě identické-zdrojové fotky na sobě, tmavá, kde je docela slušně nebe, ale téměř černá pravá část snímku a světlá, kde je hoodně světlé nebe, ale pravá část snímku a cesta není tak moc do černa. Tyhle dvě fotky je potřeba složit v PC na sebe. A tady udělám reklamu na jeden super plugin pro photoshop a v případě, že máte tu možnsot, neváhejte ani vteřinu a kupte si plugin od Jimmiho McIntyre – Raya pro 4. Najdete to všude na webu. A investujte do dražší verze, kde jsou video návody, jak s tím zacházet. Fakt se to vyplatí.
Výsledkem bude ve finále slušně vypadající fotka ( tady na ukázku jsem se s tím zase moc nemazal) viz níže. Vpravo alespoň nějaký náznak kresby, lepší vodopádek a podstatně lepší vykreslení cesty a v horní části slušně vypadající obloha s Weisshornem v pozadí.
A jak vypadá srovnání HDR pomocí pluginu Nik collection a expozičního prolínání je vidět níže. HDR jsou omalovánky za hranicí vkusu a reality. Málokdy se povedou nějak přirozeně. Nepřirozená zelená barva, výrazné zvýšení šumu v pravé části fotky, horní část hory bez kontrastu se sněhem podivně do žluta. Automatický proces, kde se nemusíte nic učit, ale výsledek je dost divoký. Prostě pro vyšší dívčí to chce exposure blending.