Jak se fotí v Londýně

Večerní Millenium bridge

Londýn, Mekka fotografů? Ale jo docela i jo. Do Londýna jsem vyrazil v lednu 2020 ještě před Coronou bez nějakých extra velkých očekávání.

Původně to nebyla moje snová lokace.  Zažít Londýn bylo spíš od mala snem mé dcery. Stejně jako vidět zbytek světa. Takže cíl byl jasný. Nakonec jsem byl ale nadšený. Londýn stojí za to vidět, fakt.  Na podzim zakoupené levné letenky s Ryainem, přes Airbnb ubytování v mini apartmánku kousek od Tower bridge, koupené lístky na vlak z letiště do Londýna a zpět. Zkrátka klasický 4 denní eurotrip. A samozřejmě snaha vyargumentovat u 14 leté dámy, že večer jsou ty výhledy na focení jasně daleko nejlepší. Snad se i něco podařilo. Týden před odletem nastává pravidelná večerní meteo modlitba, aby alespoň pořád nelilo, ideálně byla nějaká zajímavá oblačnost a rozhodně nemrzlo. Asi platí, že jedete-li prvně do turisticky profláknutého místa, je lepší se soustředit na solidní cityscapes míst, jež jsou notoricky známá, než se snažit najít nový neotřelý pohled. První věc, na netu jsem různě narazil na údajné problémy při použití stativu  a velkého foťáku ze strany ochranek různých obchodních domů atd. Sám jsem s sebou měl stativ vlastně jen malý Culmann Nanomax. Při večerním focení ze stativu jsem nezaznamenal potíže nikde. Vyfotil jsem, složil stativ a táhnul jinam. Asi když byste někde zacláněli půl hodiny, tak možná bude problém, ale já jsem neměl fakt žádný. Také je fakt, že jsem nešlapal nikde po trávníku, na to jsou prý také hajsaví. Cestování po Londýně není nic složitého, stačí koupit Oyster Card, na 3 dny mě to stálo 25 liber a jezdit. Centrum Londýna zvládnete se zónami 1 a 2. Teď tedy k těm lokacím na fotky:

Millenium bridge – ideální čas na fotky je podvečer během bluehour, kdy je most nasvícený a fotit pod mostem směrem ke katedrále St.Paul´s. Dlouhý čas vymaže procházející lidi. Častá fotka je také přímo z mostu, kdy světelné linie nasvíceného mostu vedou pohled přímo ke katedrále St. James, je to efektní, krásné, ale i v podvečer je na lávce stále hodně lidí. Celá lávka se tak stále otřásá. Je téměř nemožné udělat nerozmazanou fotku a navíc tak, aby lidé nevadili moc v záběru. Taková fotka by šla udělat nejspíš jen v létě brzy po ránu, kdy bude na lávce asi nejméně lidí. Kdo fotíte ráno kolem 4.00 někdy v červnu, snad budete mít více štěstí.

Tower bridge – měl jsem za to, že fontána dívky s delfínem je notoricky známé místo a ono úplně ne. Pěkného záběru lze dosáhnout ze severního břehu od fontány dívky s delfínem směrem k mrakodrapu Shard. Ideální čas je podvečer, kdy se bude za mrakodrapem barvit obloha od zapadajícího slunce, teda když bude štěstíčko a dáte do toho trochu srdíčka.

Shard – nejvyšší mrakodrap a dominanta Londýna, jeho 310 metrů večerně nasvícených vypadá naprosto úžasně. Ideální je fotit jej skoro odkudkoliv ze severního břehu řeky Temže. Kousek od Tower bridge vede po severním břehu Temže prima nábřeží, kde se dá rozložit i menší stativ. Další místo je zase severním břeh vedle Millenium bridge. Reálně stihnete ovšem jednu lokaci za večer, vyjma katedrály St. Paul´s.

Piccadilly circus – to je to náměstí s velkou led obrazovkou známé snad ze všech romantických filmů z Londýna. Jeden tip na zajímavější lokaci focení tohohle náměstí je vlézt do obchodu Lillywhites, který je přímo naproti, po schodech nahoru, a vyfotit náměstí Piccadilly z výšky s londýnskými busy skrz okno.

Regent street – ulice navazující na Piccadilly circus plná londýnských busů, docela zajímavé místo na focení je na křižovatce Regent street a Great Marlborough street a opět do obchodu, tentokrát H&M a skrz okno z prvního či druhého patra. Asi jediný trable může být dle toho jak moc budou okna špinavá.

Tip na focení Londýna z výšky – vůbec nelezte na předražené London eye, kde je navíc stativ zakázaný si i jen brát s sebou. Namísto toho je pár set metrů od London eye a kousíček od Millenium bridge  galerie moderního umění Tate Modern, stačí vlézt dovnitř a výtahem vyjet do 10. patra budovy Blavatnik building na vyhlídkovou terasu. Terasa je okružní a hlavně výhledy na lonndýnské city jsou parádní. Otevřeno je tuším od  10.00 dopoledne a my tam byly v tu chvíli sami. A navíc je to alespoň zatím zadarmo.

Výměna stráží před Buckinghamským palácem – no jednak je zapotřebí na netu najít kdy bude výměna probíhat, např. tady. https://changing-guard.com/dates-buckingham-palace.html a pak být včas na správném místě. Začněme časem, chcete-li mít prima výhled, a i fotky tak…nádech, výdech, opravdu je to hodina předem, ne míň, nekecám. Ano celou hodinu budete zevlovat na jednom místě, lidí bude přibývat a nebude se nic moc dít. A jaké místo je the best? Je to na schodech u památníku Victoria memorial. Jinde se snadno stane, že toho moc neuvidíte a nevyfotíte. Navíc stát nahoře na schodech znamená, že i když nejste zrovna smečař NBA, tak nejspíš uvidíte. Ale paráda to je fakt pěkná. Myslím,že tradice budete Britům trochu i závidět. Také budete potřebovat delší ohnisko, tak 150 – 200 mm. My zvládli v jeden den výměnu stráží a odtud mazali na metro o do Natural history muzeum.

Natural history museum – nachází se v Londyně v části south Kesington. Úžasné přírodpisné muzeum s krásnou expozicí druhohorních dinosaurů. Jako mnoho jiných londýnských muzeí je zdarma (ale ne všechny expozice).  Stavba vypadá jak jídelna z Harryho Pottera a rozhodně prima nápad, jak strávit den v případě deštivého počasí. Ve vstupní hale je modře nasvícená kostra Plejtváka obrovského. Velký stativ je sice zakázaný, ale malý cestovní, postavený na zábradlí je tolerovaný. Jo, krátká vsuvka k focení z muzea voskových figur madame Tussauds. Nic složitého, žádný problém, ale ISO bude minimálně 1 600 a  i výše, takže s mobilem ty fotky budou bez detailů a tak divně digitálně vyžehlené. Já vím, že to fotomobilisti mající top fotomobil neradi slyší, ale navzdory tvrzení reklamních agentur a výrobců mobilů zkrátka foťák s větším čipem a solidním objektivem fotí zejména ve složitých světelných podmínkách viditelně lépe.

Katedrála St. Paul´s – dominanta centra Londýna, bez fotky s katedrálou nemůžete odjet. Klasický a hezký pohled je z Millenium bridge, ještě lepší z galerie na Tate Modern protože můžete zkusit dlouhý čas a stativ. Trochu méně obvyklý pohled je z uličky New change passage, kdy se katedrála jakoby ztrojí díky pěkným reflexům na prosklených stěnách nákupního centra. Jako skoro všude v Londýně je nutná trpělivost, aby se vychytal okamžik, kdy alespoň na chvíli nejsou v záběru lidé. Vyjedete-li opět zdarma na vyhlídkovou terasu tuším v 6. patře v obchodním centru, otevřou se pohledy na vrchní část katedrály. Opět jsem měl k večeru stativ, postavil jej na široké zábradlí, vyfotil a žádný problém nebyl. Millenium bridge a katedrála St. Jame´s se jakž takž dá s rychlýma nohama zvládnout během jednoho večera.


mapa vybraných lokací: