Castor 4 226 m & Gran Paradiso 4061 m – 2010

Gran Paradiso 4 061 m od chaty Chabot

Dalším cílem hrdinů SK ALPSKÉ NULY a dvou nových členů Davida a Pavlíny byly čtyřtisícové Gran Paradiso a Castor. Jako obvykle neobjektivní reportáž najdete o pár řádků níže.

V pondělí 2.8.2010 se na chvíli zastavil čas, hrdinové- nuly vyrazily na další kopce naší sjednocené Evropy. Přes Mnichov, Bregenz, Milano jsme dorazili do údolí pod Castorem a Lyskammem, kde nás překvapivě nevítala žádná delegeace Evropské Unie ani Barack Obama. V kempu ve vesničce Gressoney Saint Jean jsme postavili stany( www.campingmargharita.com), bratru za 16 € pro dvě nuly, stan a auto.

3.8. jsme statečně vyrazili na chatu Quintino Sella 3 585 m, autem hrdinně dojeli až pod lanovku, pak bez bázně a hany lanovkou až do výšky 2 700 m. Zpáteční lanovka na Col Betaforca do výšky 2 700 m vyjde na 15 €.
Odtud už jsme museli bohužel po svých, cesta na chatu zabere cca 3 hodinky, v závěru po místy vzdušném hřebínku, na kterém je fixní lano. Ubytování v chajdě stojí 44 € ( polopenze + nocleh) pro člena Alpenvereinu.

4.8. je náš velmi velký den, ráno kolem 7.00 nastupujem v pohodě do svahu, ihned za chatou do maček a pak jen se občas vyhnout trhlinám a čistou chůzí až do sedla ve výšce 4 061 m. Pod sedýlkem je úzký strmý svah, technické komplikace ale žádné, zkrátka jen neuklouznout. Ze sedýlka pak dále po hřebeni pěkně vzhůru, bez komplikací až na vršek. Z chaty na vrchol Castoru 4 226 m, je to celkem cca 3 hodiny chůze, lezení žádné. Rozhledy jsou samozřejmě noblesní, před sebou vidíte Matterhorn, Weisshorn, v dálce Mont Blanc, dále Dom, a za sebou dvouvrcholový Liskamm. zpátky na chatu pak cca 2 hodinky. Chcete-li čtyřtisícovku pro začátečníky, tahle stojí rozhodně za to.

5.8. se za nevlídného počasí přesouváme do cca 100 km vzdáleného údolí pod Gran Paradiso. V kempu s překvapujícím názvem Camping Gran Paradiso vybalujem stany a opět za cenu tuším 16 € za dvě páchnoucí individua, auto a stan. V obou kempech nebylo nutné si místa rezervovat, vždy se nějaké to místo pro stan najde. O den později vyrážíme s autem za kemp, kde asi po 1 km je parkoviště a z výšky cca 1850 m nástup k chatě CHABOD 2750 m. S dobrou aklimatizací zvládáme v nádherném, modřínovém lese výstup k chatě za pohodových 2 a pů hodiny. Chata Chabod je soukromá, polopenze stojí 38 € a na rozdíl od známější chaty V. Emanulle je v hezčím prostředí a zdeleka ne tolik přeplněná. Rozhodně doporučuji.

6.8. vyrážíme již kolem 5.00 ráno, převýšení na vrchol je solidních 1 300 m a celkem počítáme s 5 hodinami chůze. Nejprve po cestičce na moréně ledovce, pak krátký travers do prava na ledovec. a pak se jen vyhnout trhlinám v ledovci. Cesta z chaty Chabod je jistě hezčí než klasická cesta z V.Emanuelle, obtížnost pouze choďák, akorát trhlin je tu víc a tak je třeba dávat majzla. Kolem 10.30 stojíme na turisty obsypaném vršku se soškou madony na vrcholu Gran Paradisa a nezbývá, než se cestou přes chatu Vittorio Emanuelle vydat zpět. Celkově je tahle cesta čistá turistika.